Yeşil Kart Sigortası Nedir?Yeşil Kart Sigortası, Yeşil Kart Sistemine üye olan ülkelerde geçeli olan motorlu araç sigortasıdır. Yani bir anlamda trafik sigortasına ek olarak Türkiye dışındaki ülkelerde de karşı tarafın zararlarını ödeyen bir sigorta türüdür.

Karayollarını kullanan motorlu araçların karşı tarafa verdikleri hasarı güvence altına almak için sigorta poliçelerinin uluslararası geçerliliğinin olması gerekir. Yeşil Kart da uluslararası geçerliliği olan bir sigorta sistemidir.

Ülkemizde ilk olarak 1 Ocak 1953 tarihinde başlayan Yeşil Kart Sistemi’nin (Uluslararası Motorlu Taşıt Sigortası) amacı, araç kullanıcılarının seyahat ettikleri ülkelerde karşılaşmaları muhtemel zararlara karşı önlem almaktır.

Yeşil Kart Uygulamasında trafik kazaları hangi ülkede yaşanırsa yaşansın karşı tarafa verilen zarar karşılanır. Üstelik Yeşil Kart sahibi sürücüler, seyahat edecekleri her ülke için tekrar araç sigortası yaptırmak zorunda değildir.

Trafik Sigortası Yurt Dışında Geçerli mi?Zorunlu trafik sigortası sadece Türkiye sınırlar içerisinde geçerlidir. Yani trafik sigortanın teminatlarını yurt dışında kaza yaptığında hasar masrafları için kullanamazsın. Yurt dışı araç sigortası olan Yeşil Kart Sigortası bu gibi durumlarda geçerli olan bir sigortadır. Şimdi yeşil kart sigortası ile yurt dışında aracını nasıl güvence altına alabilirsin detaylara geçelim.

Yeşil Kart Sigortası Hangi Ülkelerde Geçerlidir?Yeşil Sigorta, Türkiye dahil 47 ülkede geçerli bir uygulamadır. Yeşil Kart Sigortası dünya çapında kaç ülkede geçerlidir sorusunu ülkelerden örnekler vererek listeleyelim.

47 ülkenin tam listesini görmek için Türkiye Motorlu Taşıt Bürosu'nun internet sitesini ziyaret edebilirsin.

Yabancı Plakalı Araç ile Kaza Durumunda Neler Yapılmalıdır?Kaza tespit tutanağı, kasko, trafik sigortası, hasar ödemesi gibi konularda pek çok araç sahibi çeşitli bilgilere sahip. Ancak herhangi bir kaza durumunda nasıl bir prosedürün takip edilmesi gerektiğini bilen araç sürücüleri, yabancı bir araçla kaza yaptıklarında izleyecekleri yolu çoğunlukla bilmiyor.

Uluslararası taşımacılık şirketlerine ait TIR’lar, özellikle yaz mevsiminde sıkça görülen gurbetçi arabaları, ülkeye gelen turistlerin araçları gibi yabancı plakalı araçlar trafikte herhangi bir anda karşına çıkabilir. Çoğunlukla otoyolları kullananlar için bu karşılaşma kaçınılmazdır ve trafikte seyreden diğer araçlar gibi bu araçlar da kaza riski taşır.