Anasayfa - Bireysel Çözümler

Konut Sigortası

Konut Sigortası Nedir?


Konut Sigortası evinizi deprem, su baskını, yangın gibi doğal afetlere veya hırsızlık gibi yapay afetlere karşı koruyan bir sigorta çeşididir. Konut Sigortası evinizi sadece bir yapı olarak değil, içerisindeki eşyalara gelebilecek zararlara karşı da güvence altına alır. Bu sigorta türü, evinizin ve eşyalarınızın sigorta kuruluşu tarafından belirlenen değerine göre belirli bir ücret karşılığında yıllık olarak düzenlenir. Bununla birlikte istediğiniz süre çerçevesinde ve her yıl poliçenizi yenileme hakkına sahip bulunursunuz.

Koçaslanlar Konut Sigortası

Konut Sigortası Neden Yapılır?


¨Konut Sigortası Neden Yaptırılır¨ sorusunun yanıtı diğer sigorta türlerine benzerdir; bu sigorta türü evinizi, eşyalarınızı binanın yıpranma durumuna ve olası afet risklerine karşı güvence altına almayı hedefler. Teminatta belirtilen koşulların oluşturduğu zararların giderilmesine, belirlenen limitlere bağlı olarak maddi katkı sağlar veya masrafı karşılar.

¨Konut Sigortası zorunlu mu¨ sorusu sıkça yanıt aranan konulardan biridir. Konut Sigortası zorunlu değildir; ancak konut kredisi çekerek ev sahibi olmayı planlıyorsanız, ilgili finans kuruluşunun kredi vadesi boyunca sizden sigorta yaptırmanızı isteme hakkı saklı kalır. Başka bir deyişle, vade süresince konut sigortasını yenilemek ve daini mürtehin (rehinli alacaklı) sunmak zorunda kalabilirsiniz.

¨Konut Sigortası tek bir ev için mi yapılır?¨ sorusu aklınıza gelebilir. Konut Sigortası yapılacak mülk için herhangi bir kısıtlama yoktur. Tapu sahibi olduğunuz ve içinde ikamet ettiğiniz dairenize sigorta yaptırabileceğiniz gibi, yazlık ev veya ikinci bir konut için de sigorta düşünebilirsiniz.

¨Konut Sigortası ile DASK aynı mı?¨ sorusu da merak edilen konular arasındadır. Konut sigortası zorunlu olmayan bir hizmet türü olmakla birlikte, halk arasında ¨Deprem Sigortası¨ olarak bilinen DASK zorunlu bir sigorta türüdür. Konut Sigortası kapsamında da deprem riskine yönelik tedbirler bulunur. Zorunlu Deprem Sigortası (DASK) açısından bakıldığında, teminat bedeli daha düşüktür, kapsam olarak da konut sigortasına oranla sınırlı kalır. Konut Sigortası ile hem evinizin hem de eşyalarınızın güvence bedelini artırma ve kapsamını genişletme şansına sahip olabilirsiniz. Bununla birlikte Konut Sigortası yaptırdığınızda, Zorunlu Deprem Sigortası yaptırmaktan muaf tutulamayacağınızı unutmayın.

¨Konut Sigortasını tapu sahibi mi yaptırır?¨ sorusu özellikle kiracıların merak ettiği konular arasındadır. Kiracı olarak oturduğunuz konutta kullanılan beyaz eşya, mobilya, klima ve iklimlendirme sistemleri size ait olabilir veya sizin kullanımınız sırasında sigorta kapsamındaki risklere bağlı olarak bozulabilir, zarar görebilir. Örneğin üst katın banyosundan sızan su eşyanıza zarar verebilir; hırsızlık sonucu çalınabilecek değerli eşyanızı evde saklıyor olabilirsiniz. Tüm bu olasılıkları düşünerek, kira sözleşmeniz olan konutu sigortalatmak risklere ve kayıplara karşı bir güvence oluşturacaktır. Dolayısıyla kiracılar da evleri için konut sigortası yaptırabilirler.

22 yıllık tecrübemiz ve uzman sigorta danışmanlarımızla 7/24 her ihtiyacınızıda yanınızdayız.

İletişim Bilgilerimiz